Bezmaksas attēls no www.unsplash.com,Element5 Digital
Nav noslēpums, ka izglītības joma pēdējā laikā saskaras ar novecošanās problēmu, kas ir ļoti aktuāla un vienā brīdī mēs varam nonākt pie situācijas, ka Latvijā būs akūts skolotāju trūkums. Skolu tīkla reforma un jaunu pedagogu piesaiste ir šī brīža lielākais izaicinājums, jo reformas pabeigšana ir gaidāma ne ātrāk kā pēc četriem gadiem, bet jaunu pedagogu piesaiste ir jāatrisina uzreiz.
Ja kādreiz Latvijā ir bijusi mentoru programma, kas atbalstīja jaunos pedagogus, tad šobrīd diemžēl Latvijā nepastāv vienota un strukturēta atbalsta sistēma jaunajiem pedagogiem. Daļa jauno pedagogu iesaistās “Mācītspēks” programmā, kur tiem ir ļoti liels atbalsts konsultāciju veidā un sadarbojoties ar mentoru, tomēr procentuāli ir pavisam maz to skolotāju, kuri ir apmierināti ar profesionālo atbalstu izglītības iestādē. Mentoriem bez papildus finansējuma vai savas slodzes samazināšanas, nav motivācijas pilvērtīgi apmācīt jaunos, vai palīdzēt jaunajiem pedagogiem. Līdz ar to jaunie pedagogi pēc pāris gadiem atstāj skolotāja profesiju.
Problēmas cēloņi, kas saistīti ar to, ka jauno pedagogu trūkst:
Jauniem pedagogiem nav iespējas pirms tam pilnvērtīgi izmēģināt strādāt ar klasi.
Ļoti maz skolas uzņem nepieredzējušu pedagogu.
Jaunie/ topošie pedagogi ātri “izdeg”.
Jaunie pedagogi nestrādā savā sfērā.
Pieļauju, ka jebkurš tikko strādāt sācis pedagogs kādā brīdī izjūt vēlmi saņemt emocionālu un praktisku atbalstu, lai saprastu kā skolā viss notiek. Kas ap ko grozās, kā lietas iekārtotas. Jau studiju gados studentiem ir iespēja komunicēt ar saviem kursabiedriem, kopīgi risināt dažādus uzdevumus, mācīties kopīgi sadarboties. Līdz ar to, šīs lapas mērķis būtu pievērst uzmanību dažādiem digitāliem rīkiem, ko studenti savos studiju gados varētu apskatīt. Varbūt kaut vai tikai novērojot, izvērtēt, kuru no tiem gribētos pamēģināt praktiski. Kuri rīki būtu noderīgi ideju gūšanai?
Studiju gados ir jāuzņem ārkārtīgi liels daudzums informācijas! Tādēļ īsie video ir veidoti maksimāli vienkārši un saprotami!
Jaunie skolotāji! Jūs varat šos rīkus mācīt arī saviem jau daudz pieredzējušākiem kolēģiem! Tas nekas, ka rīki ir arī angļu valodā. Un tā jūs ne tikai gūsiet kādu pieredzes graudu, kā arī veicināsiet savstarpējo komunikāciju un sadarbību!
Jo liela daļa no iekļaušanās ir kolektīvā ir tieši komunikācija!
Materiālu sagatavoja LU PPMF studentes: Santa Čingule, Laura Ērgle, Agnija Briede, Karina Nikuļina, Ineta Ružāne.
Comments